Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich


Warsztaty szkoleniowe z ratownictwa lodowego

W niedzielę (11 lutego 2018 r.) o godz.10.00 na akwenie wodnym ,,Rzęsa" odbyły się warsztaty szkoleniowe z ratownictwa lodowego.

Warsztaty, otwarte dla publiczności, przeprowadzili wspólnie siemianowiccy strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, a także członkowie siemianowickiego Oddziału Miejskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dodatkowo warsztaty wsparła specjalna Grupa Ratownictwa lodowego i Sekcja Psów Ratowniczych OM WOPR z Katowic. Szkolenie poprowadził V-ce Prezes OM WOPR Katowice - Instruktor Ratownictwa Jarosław Zwierzyna. Dodatkową atrakcją dla przybyłych był udział grupy „morsów” z OM WOPR-u z Katowic.  

Ratownicy ćwiczyli techniki samoratowania, a także podejmowanie osoby, pod którą załamał się lód zarówno przy użyciu specjalistycznego sprzętu, takiego jak sanie lodowe, trap ratowniczy, pneumatyczne sanie ratownicze (lanco) czy drabiny pożarnicze. Przećwiczono również ratowanie przy użyciu innych przedmiotów, które sami możemy wykorzystać gdy staniemy się świadkami niebezpiecznego zdarzenia na akwenie zalodzonym.

Ćwiczenia miały na celu doskonalenie technik ratowniczych oraz poprawę współpracy pomiędzy służbami biorącymi udział w warsztatach ratownictwa lodowego.

W trakcie pokazów na "Rzęsie", mieszkańcy Siemianowic Śląskich dowiedzieli się jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą chodzenie po zamarzniętych stawach i jakie podjąć działania w przypadku zauważenia osoby, która wpadła do wody.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Informację przygotował: kpt. Mariusz Rozenberg, mł. kpt. Adam Kołakowski
Zdjęcia: asp. Sebastian Batoryna

 

 

 

KONKURS KALENDARZOWY 2018

kalendarz_2018_800x600.jpg

 

 

 

”Altus Cup Mistrzostwa Polski Weteranów w biegu po schodach”
 

schody                     schody2

 

W sobotę, 13  stycznia br. w godzinach popołudniowych odbył się bieg na szczyt Altusa - najwyższego wieżowca w Katowicach. Zawody spotkały się z dużym zainteresowaniem miłośników biegania, liczba zawodników przekroczyła 200 osób. Zawodnicy mieli do pokonania 33 piętra budynku, a nie jak w poprzednich edycjach 30 pięter, gdyż bieg rozpoczął się wyjątkowo z poziomu -3. Biegacze musieli przezwyciężyć 660 schodów pokonując 120 metrów wysokości.   

W mistrzostwach udział wzięła również drużyna KM PSP Siemianowice Śląskie zajmując I miejsce w kategorii Strażaków PSP w składzie:

 • kpt. Mariusz Rozenberg,
 • st. asp. Kamil Mstowski,
 • mł. asp. Dominik Szymański,
 • st. sekc. Krzysztof Karaś,

Ponadto nasi strażacy mieli również indywidualne osiągnięcia:

 • II miejsce       mł. asp. Dominik Szymański w kategorii Strażaków PSP do 29 lat,
 • III miejsce      mł. asp. Dominik Szymański w kategorii M-20,
 • II miejsce       st. sekc. Krzysztof Karaś w kategorii Strażaków PSP 30 lat i starsi,
 • III miejsce      st. asp. Kamil Mstowski  w kategorii Strażaków PSP 30 lat i starsi.

 

Informację sporządził: mł. asp. Dominik Szymański
Zdjęcia: mł. asp. Dominik Szymański

 

 Zmiana na stanowisku Komendanta Powiatowego PSP w Żywcu


 

18 stycznia 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu w obecności zaproszonych gości oraz funkcjonariuszy i pracowników komendy, odbyła się uroczystość zdania obowiązków komendanta powiatowego bryg. mgr inż. Andrzeja Gracy i przyjęcia obowiązków komendanta powiatowego PSP w Żywcu przez st. bryg. mgr inż. Krzysztofa Grygiela.
Po uroczystym pożegnaniu się ze sztandarem, odchodzący komendant złożył na ręce śląskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. mgr. inż. Jacka Kleszczewskiego meldunek o zdaniu swoich obowiązków.
Nowo powołany komendant żywieckich strażaków st. bryg. mgr inż. Krzysztof Grygiel po uroczystym przywitaniu się ze sztandarem, złożył meldunek śląskiemu komendantowi wojewódzkiemu o objęciu obowiązków komendanta powiatowego PSP w Żywcu.
W uroczystości uczestniczył starosta żywiecki Andrzej Kalata, burmistrz miasta Żywca Antonii Szlagor oraz podinsp. mgr Michał Łukasik komendant powiatowy policji w Żywcu.
Bryg. mgr inż. Andrzeja Graca będzie kontynuował swoją służbę w Państwowej Straży Pożarnej na stanowisku zastępcy komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej.

 

St.bryg. mgr inż. Krzysztof Grygiel jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Ukończył także  studia podyplomowe w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach na Wydziale Zarządzania - „Akademia Przywództwa”.

Służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1994r. w Komendzie Rejonowej PSP w Lublinie. 1 września 1998r. został przeniesiony do pełnienia służby w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, w której zajmował kolejno stanowiska w wydziale operacyjnym jako oficer, następnie jako zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej. Z dniem 1 maja 2007 r. został powołany na stanowisko zastępcy komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej nadzorującego wydział operacyjno-szkoleniowy, kontrolno-rozpoznawczy oraz jednostki ratowniczo-gaśnicze.

Jest funkcjonariuszem z długoletnim doświadczeniem i umiejętnościami operacyjnymi. Przeprowadził szereg działań zmierzających do poprawy warunków pełnienia służby strażaków pracujących w Stanowisku Kierowania KM PSP w Bielsku-Białej. St. bryg. Krzysztof Grygiel w latach 1999-2007 był dowódcą kompanii Centralnego Odwodu Operacyjnego „Soła”.  
Jako oficer posiadający bogaty zasób wiedzy z dziedziny taktyki pożarniczej w trakcie pełnionej służby dowodził wieloma akcjami, w tym m.in. działaniami ratowniczymi w czasie powodzi na terenie miasta i powiatu bielskiego w 2010 r.

Podczas swojej 27 letniej służby st. bryg. Krzysztof Grygiel był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, m.in.: Krzyżem Zasługi za Dzielność, Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę oraz Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.

 

Powołanie Komendanta Miejskiego PSP w Rybniku

Z dniem 29 grudnia 2017r. decyzją Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na stanowisko Komendanta Miejskiego  PSP w Rybniku powołany został mł. bryg. mgr inż. Wojciech Kruczek, dotychczas pełniący obowiązki komendanta.

Pan mł. bryg. mgr inż. Wojciech Kruczek jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Ukończył także Wyższą Szkołę Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie na Wydziale Informatyki uzyskując tytuł inżyniera oraz studia podyplomowe w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach na Wydziale Zarządzania - „Akademia Przywództwa”. Służbę w Komendzie Miejskiej PSP Jastrzębiu - Zdroju rozpoczął w 2000 roku, w 2003 roku został mianowany na stanowisko Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej. Od 29 października 2017 roku pełnił obowiązki komendanta miejskiego PSP w Rybniku.

Był współorganizatorem wielu przedsięwzięć m.in: Wojewódzkich Zawodów Sportowo-Pożarniczych OSP, Wojewódzkich Zawodów Sikawek Konnych oraz Wojewódzkich Mistrzostw Strażaków woj. śląskiego w tenisie ziemnym. W latach 2014 i 2016 pełnił funkcję sędziego głównego Wojewódzkich Zawodów Sportowo – Pożarniczych OSP oraz Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodów Sportowo – Pożarniczych Drużyn OSP.

Odnosił także sukcesy sportowe zdobywając I miejsce w Mistrzostwach Śląska Strażaków woj. śląskiego w tenisie ziemnym.

Odznaczony m.in: Brązowym Medalem za Długoletnia Służbę,  Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” oraz Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.  

DSC_0114.JPG  DSC_0116.JPG

 

Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia

Spokojnych i bezpiecznych świąt życzą minister i wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji oraz szefowie Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

Pamiętajmy o tych, którzy są na służbie i czuwają nad naszym bezpieczeństwem –  podkreśla minister Mariusz Błaszczak. Część policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej i BOR spędzi święta Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowy Rok na służbie. Są gotowi nieść pomoc i będą czuwać nad życiem i zdrowiem tych, którzy gromadzą się w świątyniach, odwiedzają tradycyjne szopki, odpoczywają w rodzinnej atmosferze, biesiadują, bawią się i podróżują. Wśród wielu serdeczności są też życzenia:  śniegu jak confetti, nadziei, która nigdy nie gaśnie, radości, która nie zna granic, BOR-dzo pięknej choinki i samych słonecznych dni w każdym nowym kalendarzu…

 

 
 

 

 

 

Życzenia 

 

„Wasza droga życiowa, to służba innym ludziom”. Spotkanie w Centralnej Szkole PSP szefa MSWiA z funkcjonariuszami pełniącymi służbę w Święta Bożego Narodzenia.

21 grudnia 2017 r. w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyło się spotkanie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka z funkcjonariuszami podległych mu służb.

Państwo jako swoją drogę życiową wybrali służbę innym ludziom. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu samych radosnych chwil pełnych domowego ciepła, spędzonych w rodzinnym gronie – powiedział szef MSWiA podczas spotkania wigilijnego z funkcjonariuszami w Częstochowie.

W czasie, gdy wszyscy zasiądą do wigilijnej wieczerzy, by świętować – część z Państwa będzie na służbie. I właśnie dlatego, by obywatele mogli w spokoju spotykać się z bliskimi w te Święta, ktoś musi czuwać i dbać o bezpieczeństwo innych. Za tą służbę dziś Wam dziękuję! Mimo, że każdego dnia zmagacie się Państwo ze skutkami wypadków, przestępstw, z tym co niebezpieczne i groźne, to mam nadzieję, że świąteczne dni na służbie będą pełne spokoju i sprawią, że ilość koniecznych interwencji będzie jak najmniejsza – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

W spotkaniu, które odbyło się w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, wzięli udział funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, którzy będą pełnili służbę podczas Świąt, a także kadeci częstochowskiej szkoły pożarniczej.
Spotkanie zaszczycili również swoją obecnością parlamentarzyści, w których imieniu przemawiała posłanka do Parlamentu Europejskiego Pani Jadwiga Wiśniewska oraz posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Lidia Burzyńska. Obecny był także wicewojewoda śląski Pan Mariusz Trepka, komendanci Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej.

Podczas spotkania minister nagrodził również 3-letniego Maćka z Poraja, który jest najmłodszym z Młodych Bohaterów wyróżnionych przez szefa MSWiA.

Błogosławieństwa obecnym udzielili Ks. st. kpt. Adam Glajcar - kapelan krajowy strażaków wyznania ewangelicko -augsburskiego oraz ojciec Jan Poteralski - podprzeor jasnogórski.

Minister Mariusz Błaszczak wraz z Komendantem Głównym PSP gen. brygadierem Leszkiem Suskim i Śląskim Komendantem Wojewódzkim PSP bryg. Jackiem Kleszczewskim, odwiedził szkolną jednostkę ratowniczo - gaśniczą, gdzie spotkał się  z załogą pełniącą służbę oraz mógł zobaczyć sprzęt zakupiony w ramach ustawy modernizacyjnej.

Wcześniej, w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie, minister Mariusz Błaszczak wręczył nagrody wyróżniającym się funkcjonariuszom służb mundurowych - policjantom, strażnikom granicznym, wśród nagrodzonych było także pięciu strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie.

CSPSP2.jpg CSPSP3.jpg CSPSP5.jpg CSPSP6.jpg img19.jpg phoca_thumb_l_img_3408.jpg phoca_thumb_l_img_3513.jpg phoca_thumb_l_img_3693.jpg CSPSP8.jpg

 

Opracowanie na podstawie materiałów MSWiA oraz CS PSP w Częstochowie 
Zdjęcia: CS PSP w Częstochowie

 

 

 

Siemianowice Śląskie – siostry uratowały rodzinę przed zaczadzeniem

 

 

6 grudnia 2017 roku, w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Siemianowicach Śląskich odbyło się spotkanie, 9-letniej Julii, 12-letniej Natalii i ich najbliższych z Komendantem Miejskim bryg. Rafałem Świerczkiem, którego celem było uhonorowanie odważnej postawy obydwu dziewczynek. Wzięli w nim udział również uczniowie klasy IIIC ze Szkoły Podstawowej nr 3, do której uczęszcza Julia, przedstawiciele Urzędu Miasta, Policji i Straży Miejskiej w Siemianowicach Śląskich. Dziewczynki otrzymały od Komendanta dyplomy uznania, czujnik tlenku węgla oraz strażackie maskotki i upominki.

W niedzielę, 19 listopada br. 9-letnia Julia i jej starsza siostra 12-letnia Natalia, uratowały swoją rodzinę od zaczadzenia. Dziewczynki, będąc w mieszkaniu, poczuły się źle i poszły do taty, aby szukać u niego pomocy. Okazało się, że był on nieprzytomny. Julia wykazała się ogromną odpowiedzialnością i bez chwili wahania wybrała numer alarmowy 112. Natalia w tym czasie otworzyła okna w mieszkaniu i podjęła próbę wybudzania taty. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Siemianowicach Śląskich wpłynęło z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Dyżurny w momencie dysponowania sił i środków otrzymał informację, że tato zgłaszającej odzyskał przytomność. Po dojeździe na miejsce, strażacy wykonali w mieszkaniu pomiary stężenia tlenku węgla – stwierdzając jego obecność. Będący na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego przebadał Julię, jej starszą siostrę oraz ojca, a następnie cała trójka została przetransportowana do Szpitala Miejskiego w Siemianowicach Śląskich, na dalsze badania.

W trakcie spotkania w komendzie miejskiej, uczniowie mieli okazję nauczyć się sposobów postępowania w różnych sytuacjach zagrożenia i poćwiczyć pod okiem ratowników, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zapoznali się również ze specyfiką pracy strażaka, podstawowym sprzętem pożarniczym i specjalistycznym, używanym podczas akcji ratowniczych. Pokazy i prezentacje o tematyce związanej z tlenkiem węgla przeplatane były konkursami i zadaniami dla uczniów.

opracowanie: kpt. Mariusz Rozenberg KM PSP w Siemianowicach Śląskich
zdjęcia: Dawid Markysz, Rafał Jakoktochce 

fot. Rafał Jakoktochce (3).jpg

 

 

Powołanie na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Będzinie

MSWiA – nominacje dla funkcjonariuszy PSP

4 grudnia 2017 roku Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński oraz komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski podczas spotkania w MSWiA wręczyli akty powołania na komendantów powiatowych PSP i ich zastępców powołanym przez komendantów wojewódzkich funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej.

Śląski komendant wojewódzki PSP z dniem 1 grudnia 2017r., powołał na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Będzinie st. bryg. mgr inż. Adama Wilka, dotychczas pełniącego obowiązki komendanta tej jednostki.

St. bryg. mgr inż. Adam Wilk jest absolwentem Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Krakowie,Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, Uniwersytetu Opolskiego. Ukończył również studia podyplomowe „Zarządzanie Sytuacją Kryzysową” na Uniwersytecie Śląskim.

Po ukończeniu szkoły służbę pełnił w komendzie w Stalowej Woli, Tarnobrzegu, ZZSP Zakładów Azotowych „Azoty” Chorzów, a następnie w Bytomiu, gdzie zajmował kolejno stanowiska dowódcy sekcji, dowódcy kompanii, dowódcy zmiany, dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej, a od 2001r. zastępcy komendanta miejskiego PSP.
Od 1 października 2017 roku pełnił obowiązki komendanta powiatowego PSP w Będzinie.

Wielokrotnie brał udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych, w tym w największej związanej z gaszeniem pożaru kompleksu leśnego w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku. Dowodził między innymi akcjami: gaszenia pożaru Opery Śląskiej, zawalenia się budynku przy ul. Wesołej i wybuchu gazu w budynku mieszkalnym przy ul. Energetyki w Bytomiu. W trakcie dotychczasowej służby był współorganizatorem i członkiem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego w KM PSP w Bytomiu, pomysłodawcą i organizatorem Mistrzostw Śląska Strażaków PSP i OSP w Pływaniu, współorganizatorem XXXII Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym, współprowadzącym programu TVP3 Katowice „Raport z akcji”.Przez wiele lat pełnił także nieetatową funkcję rzecznika prasowego komendanta miejskiego PSP w Bytomiu.

Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Medalem za Ofiarność i Odwagę.

 

Zawodnicy z woj.śląskiego zdobyli brązowy medal na XXIII Mistrzostwach Polski Strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej

 

W dniach 27-30 listopada 2017 r. w obiekcie Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich im. Feliksa Stamma w Cetniewie, przeprowadzono XXIII Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Halowej Piłce Nożnej. Organizatorem Mistrzostw była Komenda Główna PSP, a funkcję Gospodarza pełniła Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku.

W rozgrywkach udział wzięło 16 drużyn reprezentujących województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, łódzkie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie oraz szkoły pożarnicze: SGSP Warszawa, CS PSP Częstochowa, SA PSP Kraków i Poznaniu. Drużyny rywalizowały w czterech grupach eliminacyjnych. Po dwie najlepsze awansowały do grup ćwierćfinałowych. Pozostałe rywalizowały o miejsca 9-16. Po rocznej przerwie, ponownie Mistrzem Polski została drużyna woj. łódzkiego, która w emocjonującym meczu finałowym pokonała 1:0, woj. mazowieckie (ubiegłoroczny Mistrz). Trzecie miejsce wywalczyła drużyna woj. śląskiego. Zarówno poziom organizacyjny, jak i sportowy Mistrzostw został bardzo wysoko oceniony przez uczestników. Dodatkowo prowadzono klasyfikację na najlepszych zawodników Mistrzostw.

Wyróżnienia otrzymali:

Najlepszy zawodnik (MVP Mistrzostw) – Michał Marciniak – woj. łódzkie,
Najlepszy bramkarz – Rafał Krzywania – woj. kujawsko-pomorskie,
Najlepszy strzelec – Wojciech Bajor – woj. mazowieckie.

W ceremonii zakończenia Mistrzostw, połączonej z wręczeniem pucharów, medali, dyplomów i nagród, udział wzięli:

st. bryg. Tomasz Komoszyński – Pomorski Komendant Wojewódzki PSP,
st. bryg. Piotr Kalinowski – przedstawiciel Komendanta Głównego PSP,
mł. bryg. Dariusz Żywicki – z-ca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Końcowa klasyfikacja Mistrzostw przedstawia się następująco:

 1. woj. łódzkie,
 2. woj. mazowieckie,
 3. woj. śląskie,
 4. woj. kujawsko-pomorskie,
 5. SGSP Warszawa,
 6. woj. pomorskie,
 7. woj. podkarpackie,
 8. woj. lubelskie, 
 9. woj. dolnośląskie,
 10. woj. podlaskie,
 11. SA PSP Kraków,
 12. woj. zachodniopomorskie,
 13. woj. świętokrzyskie,
 14. woj. opolskie,
 15. SA PSP Poznań,
 16. CS PSP Częstochowa.

Reprezentacja woj. śląskiego wystąpiła w składzie:

 1. mł. kpt. Florek Wojciech - KM PSP Bielsko-Biała,
 2. mł. ogn. Potempa Janusz - KM PSP Chorzów,
 3. mł. ogn. Groszak Łukasz - KM PSP Gliwice,
 4. st. sekc. Stasiak Tomasz -KM PSP Gliwice,
 5. sekc. Misiak Tomasz - KM PSP Gliwice,
 6. sekc. Mirga Zbigniew - KM PSP Gliwice,
 7. mł. asp. Satora Robert - KM PSP Gliwice,
 8. asp. Stabla Mirosław - KM PSP Jastrzębie Zdrój,
 9. st. sekc. Górny Rafał -KM PSP Katowice,
 10. mł. asp. Jaros Andrzej -KM PSP Rybnik,
 11. mł. ogn. Żbikowski Robert -KP PSP Wodzisław Śląski,
 12. sekc. Bażan Jacek - KP PSP Wodzisław Śląski.

 Opiekunowie zawodników:
mł. asp. Jachimowicz Adam - KP PSP Wodzisław Śląski - trener
kpt. Makles Andrzej -KW PSP Katowice – kierownik

 

Druga edycja kampanii MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność!”

 W ramach kampanii MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność!” 27 listopada 2017 roku minister Mariusz Błaszczak spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej im. Cypriana Godebskiego w Raszynie, a także seniorami. Podczas spotkania zaprezentowany został specjalny spot MSWiA dotyczący zagrożeń czadem i ogniem – seniorzy otrzymali także czujniki tlenku węgla i dymu.

 Chcemy zrobić wszystko, żeby liczba ofiar czadu i ognia był jak najmniejsza. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo, stąd nasza kampania i dzisiejsze spotkanie – powiedział szef MSWiA. Tegoroczna akcja to już druga edycja kampanii społecznej MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność!”. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym.

Każdy z nas w obliczu zagrożenia czadem i ogniem powinien wiedzieć, jak prawidłowo zachować się, aby się przed nim uchronić. Tę wiedzę, podczas spotkania w raszyńskiej szkole, przekazał uczniom i seniorom gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, który zwrócił uwagę m.in. na przyczyny powstawania czadu.

Czad (tlenek węgla) jest „cichym zabójcą” – jednym z pierwszych objawów zaczadzenia jest ból głowy. Sam czad jest bezwonny i bezbarwny, w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Zatrucie tlenkiem węgla sprawia, że utrudniony zostaje transport tlenu do płuc. W zeszłym sezonie grzewczym z powodu czadu zmarło 61 osób, w tym już ponad 12. Aby prawidłowo rozpoznać zagrożenie czadem, potrzebujemy specjalnych czujników – takie właśnie urządzenia wręczył raszyńskim seniorom minister Mariusz Błaszczak. Uczniowie szkoły otrzymali też odblaski i gry planszowe „Zostań policjantem” oraz „Zostań strażakiem”.

Szef MSWiA powiedział, że liczy na to, aby podczas startu kolejnej edycji kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność!”, można było powiedzieć, że dzięki niej liczba ofiar czadu zmniejszyła się. - Mam też nadzieję, że dzieci, które dziś uczestniczyły w lekcji dotyczącej zagrożeń i możliwości im przeciwdziałania, nauczyły się, jak należy reagować. Liczę też, że seniorzy wyjdą z naszego spotkania z poczuciem tego, że nie wolno bagatelizować żadnego zagrożenia – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Czytaj także na stronie MSWiA

Więcej 

 

Uroczysta zbiórka z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości. 

 

 

 

24 listopada 2017 roku w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Katowicach-Szopienicach z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się uroczystość wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie, strażakom pełniącym służbę w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej województwa śląskiego.
Była to także okazja do wręczenia wyróżniającym się funkcjonariuszom nagród Ministra Spraw Wewnętrznych, Komendanta Głównego PSP oraz Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

W trakcie uroczystości akty powołania otrzymali: na stanowisko zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Chorzowie mł. bryg. Paweł Nalepka, na stanowisko zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach st. bryg. Dariusz Jaromin.

Ceremonii wręczenia dokonał Śląski Komendant Wojewódzki PSP bryg. Jacek Kleszczewski w asyście Zastępców Śląskiego Komendanta
st. bryg. Arkadiusza Biskupa oraz st. bryg. Bogdana Jędrochy.

                        

 

 

 

Powołanie na stanowisko Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej

 

 

17 listopada 2017 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się wręczenie aktów powołania i powierzenia pełnienia obowiązków, którego dokonał sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński w obecności komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej od dnia 19 listopada 2017 r. powołał st. bryg. mgr. inż. Bogdana Jędrochę na stanowisko Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

St. bryg. mgr inż. Bogdan Jędrocha jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Ukończył również studia podyplomowe „Zarządzanie Sytuacją Kryzysową” na Uniwersytecie Śląskim.

Pracę w Komendzie Miejskiej PSP w Katowicach rozpoczął w 1990 roku na stanowisku oficera w służbie operacyjnej. W latach 1999 – 2006 pełnił służbę na stanowisku Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 w Katowicach. W maju 2006 roku objął funkcję Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach,a od marca 2008 roku Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach. Od 19 maja 2017 roku pełnił obowiązki Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. 

Brał wielokrotnie udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych, w tym w największych związanych z gaszeniem pożaru kompleksu leśnego w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku oraz powodzi w 2007 roku. W czerwcu 2002 roku dowodził obroną stacji transformatorowej i stacji wodociągowej przy ul. Brackiej, podczas akcji powodziowej na terenie Katowic. W 2006 roku dowodził działaniami ratowniczymi podczas akcji po katastrofie budowlanej hali wystawowej Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie. Dowodził również podczas katastrofy budowlanej kamienicy przy ulicy Chopina w Katowicach w 2014 roku.

W trakcie dotychczasowej służby realizował także wiele inwestycji na rzecz Komendy Miejskiej PSP w Katowicach, m.in. budowę nowej strażnicy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 1 w Katowicach - Szopienicach oraz termomodernizację obiektów Komendy oraz Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 3 w Katowicach.

Odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnia Służbę, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Policji.  

 

 

III Zawody Wspinaczkowe Strażaków o puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

9 listopada 2017r. w obiekcie  Hali Widowiskowo- Sportowej w Tarnowskich Górach odbyły się  III ZAWODY WSPINACZKOWE STRAŻAKÓW  O PUCHAR  ŚLĄSKIEGO KOMENDANTA WOJEWÓDZKIEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ.   

Organizatorem zawodów była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach. Patronat nad  zawadami objął Burmistrz Miasta Radzionkowa.

Zawody rozegrano w konkurencji pn. wspinanie na trudność. Punktowano starty indywidualne oraz drużynowe (drużyna liczyła trzech zawodników). W zawodach udział wzięło  30 zawodników  z 12 Komend Państwowej Straży Pożarnej  woj. śląskiego, Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz OSP Mysłowice-Janów i OSP Repty Śląskie.

Puchary i nagrody zwycięzcom  wręczył Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Arkadiusz Biskup.

 Uczestnicy zawodów i zajęte przez nich miejsca w kwalifikacjach do finału:

       

Karol

Porwoł

KM PSP Gliwice

1

Michał

Nita

OSP Mysłowice-Janów

2

Wojciech

Kogut

KM PSP Rybnik

3

Tomasz

Parkitny

KP PSP Tarnowskie Góry

4

Artur

Wierzgoń

KM PSP Siemianowice Śląskie

5

Michał

Kazatel

KM PSP Zabrze

6

Kamil

Lika

KP PSP Tarnowskie Góry

7

Paweł

Edelman

KP PSP Kłobuck

8

Paweł

Siwnicki

KM PSP Katowice

9

Konrad

Dyrcz

KM PSP Jaworzno

10

Aleksander

Kadłubek

OSP Repty Śląskie

11

Wiktor

Olbryś

KM PSP Tychy

12

Adam

Kiedroń

KP PSP Pszczyna

13

Damian

Tłuścik

KM PSP Zabrze

14

Szymon

Borys

KP PSP Tarnowskie Góry

15

Piotr

Wilkin

KM PSP Zabrze

16

Dawid

Wons

KM PSP Zabrze

17

Tomasz

Gondko

KM PSP Jastrzębie Zdrój

18

Joanna

Kupidło

OSP Repty Śląskie

19

Miłosz

Płomiński

KP PSP Wodzisław Śląski

20

Marcin

Galas

KM PSP Zabrze

21

Bartlomiej

Sępiak

KM PSP Jastrzębie Zdrój

22

Artur

Szymanek

CSPSP w Częstochowie

23

Marek

Pipans

KP PSP Pszczyna

24

Piotr

Gonera

CSPSP w Częstochowie

25

Jakub

Bednarz

OSP Repty Śląskie

26

Dominik

Szymański

KM PSP Siemianowice Śląskie

27

Sebastian

Kucharczyk

KP PSP Pszczyna

28

Jarosław

Ostrowski

KM PSP Gliwice

29

Bogdan

Sgolik

KM PSP Gliwice

30

 

Uczestnicy finału oraz zajęte miejsca:

       

Finał
 pkt 36

czas (s)

1

Tomasz

Parkitny

KP PSP Tarnowskie Góry

36

79,00

2

Karol

Porwoł

KM PSP Gliwice

36

89,43

3

Artur

Wierzgoń

KM PSP Siemianowice Śląskie

36

98,00

4

Wojciech

Kogut

KM PSP Rybnik

36

116,39

5

Paweł

Edelman

KP PSP Kłobuck

36

138,81

6

Michał

Kazatel

KM PSP Zabrze

36

232,00

7

Kamil

Lika

KP PSP Tarnowskie Góry

32

192,80

8

Michał

Nita

OSP Mysłowice-Janów

29

126,63

 

Do finału dopuszczono również jedyną uczestniczącą w zawodach kobietę t.j Joannę Kupido  z OSP Repty Śląskie - zawodniczka  nie była klasyfikowana, uzyskała  32 punkty przy czasie 161,20 sek.

Klasyfikacja  drużynowa przedstawia się następująco:

       

KP PSP Tarnowskie Góry

81

418,3

1

KM PSP Zabrze

81

457,2

2

OSP Repty Śląskie

75

662,6

3

KP PSP Pszczyna

73

654,4

4

KM PSP Gliwice

59

626,4

5

 

 

Galeria zdjęć

         

          

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Chrystusa Króla, której przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Po mszy, delegacje władz i instytucji, szefowie służb mundurowych, delegacje stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy przeszli na Plac Bolesława Chrobrego pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się główna ceremonia, ze składaniem wieńców, uroczystym apelem pamięci i salwą honorową. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek - „W tym doniosłym dniu, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości, niech wybrzmią słowa jednego z tych, którego zasługi dla Polski trudno przecenić – Ignacego Jana Paderewskiego: „Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was, dla nas i dla całej ludzkości” – powiedział w wystąpieniu.

W obchodach Święta Niepodległości wzięli udział między innymi: Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Wiceministrowie w resortach sprawiedliwości i energii, parlamentarzyści, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Jacek Kleszczewski, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji.

Na zakończenie dzisiejszych uroczystości odbyła się defilada z udziałem Orkiestry KWP w Katowicach i kompanii honorowych służb mundurowych, wśród nich była także Kompania Honorowa Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.

Na Placu Sejmu Śląskiego wystawiono stoiska promocyjne instytucji i służb mundurowych, zaprezentowała się również Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach i Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Komendzie Miejskiej PSP w Chorzowie. Zaproszeni gości i mieszkańcy mogli także zobaczyć sprzęt Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska Polskiego i Straży Granicznej, pokazy kwalifikowanej pierwszej pomocy i prezentacje dotyczące numeru alarmowego 112. Atrakcjom towarzyszył poczęstunek wojskową grochówką.

 

Galeria zdjęć

      

 

     

 

     

 

          

 

     

 

         

 

     

 

          

 

     

 

       

 

     

 

         

 

     

 

 

Z okazji Święta Niepodległości rusza Kampania Społeczna MSWiA promująca szacunek dla FLAGI RP i HYMNU RP

- Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP – powiedział Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji. 

MSWiA opracowało miniprzewodnik zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego. 

Publikacja wskazuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć każdy polski kibic. W miniprzewodniku są także opisane błędy popełniane najczęściej podczas śpiewania Hymnu RP. Dowiadujemy się m. in. dlaczego powinniśmy śpiewać Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy,a nie póki my żyjemy, jak ojciec mówi do Basi i co zrobimy… przez morze. Jest pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty. 

- Biało-czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego pomogły przetrwać czasy rozbiorów. Oznaczają dla nas dumę i wolność. Jesteśmy do nich mocno przywiązani. Flaga i hymn są z nami we wszystkich ważnych chwilach. Szanujmy je. - dodał minister Mariusz Błaszczak. 

Miniprzewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Biało-Czerwona” i „Hymn Polski”. Miniprzewodnik i poradniki w pełnej wersji są dostępne dla każdego do czytania i samodzielnego wydrukowania na www.mswia.gov.pl Cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród organizatorów imprez, samorządowców, chórzystów, uczniów i nauczycieli. Ze strony MSWiA pobrano je już blisko 100 tysięcy razy. 

Link do poradnika „Biało-Czerwona” - 
http://www.mswia.gov.pl/download/1/30122/wyd2dodruku.pdf 

Link do poradnika „Hymn Polski” - 
https://www.mswia.gov.pl/download/1/31097/broszuraHymnnowy.pdf 

Link do spotu pt. „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe” - 
https://youtu.be/LfDv3yi5IrM 

Miniprzewodnik do czytania 

 

Powołanie Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie

                       

 

Z dniem 6 listopada 2017r. decyzją Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie powołany został mł. bryg. mgr inż. Ryszard Kukuczka, dotychczas pełniący obowiązki Zastępcy Komendanta.

Pan mł. bryg. mgr inż. Ryszard Kukuczka służbę w Państwowej Straży Pożarnej pełni od 1993 r., jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, którą ukończył z tytułem inżyniera pożarnictwa w roku 1997. Służbę stałą rozpoczął w Komendzie Powiatowej PSP w Cieszynie. Ostatnie piętnaście lat pełnił ją na stanowisku Kierownika Sekcji ds. Kwatermistrzowsko - Technicznej. W roku 2000 uzyskał tytuł magistra na Politechnice Łódzkiej Filii w Bielsku-Białej na Wydziale Inżynierii Włókienniczej i Ochrony Środowiska. Od 15 maja 2017 r. mł. bryg. Ryszard Kukuczka pełnił obowiązki zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie.

Odznaczenia: Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, Brązowy Medal za Długoletnią Służbę, Brązowa Odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.
 

 

 

Powołanie Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Siemianowicach Śląskich

Z dniem 14 października 2017 roku, decyzją Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Siemianowicach Śląskich powołany został bryg. mgr inż. Andrzej Płóciniczak, dotychczas pełniący obowiązki zastępcy komendanta tej Jednostki. 

bryg. mgr inż. Andrzej Płóciniczak jest absolwentem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Ukończył również uzupełniające studia magisterskie w Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku - Białej.

W 1999 roku podjął służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Katowicach w Wydziale Kontrolno - Rozpoznawczym. W kolejnych latach realizował zadania służbowe w wydziale Kontrolno – Rozpoznawczym KM PSP w Katowicach zajmując kolejne stanowiska. Dodatkowo pełnił nieetatową funkcję Rzecznika Prasowego Komendanta Miejskiego  PSP w Katowicach. W trakcie służby w KM PSP w Katowicach, był zaangażowany w propagowanie profilaktyki przeciwpożarowej na terenie miasta Katowice realizując szereg programów dla dzieci, seniorów oraz szkoleń. 
Wielokrotnie uczestniczył i dowodził w działaniach ratowniczych jako oficer operacyjny m.in. w pierwszej fazie działań po katastrofie budowlanej kamienicy przy ulicy Chopina w Katowicach w 2014 roku.
Od kwietnia 2017 roku rozpoczął służbę w Komendzie Miejskiej PSP w Siemianowicach Śląskich, gdzie pełnił obowiązki Zastępcy Komendanta Miejskiego.

Odznaczony: Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę oraz  Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

 

KONKURS PLASTYCZNY AKCJI

"CZAD I OGIEŃ OBUDŹ CZUJNOŚĆ"

Ogłoszenie
Regulamin konkursu
Załącznik nr 1 - Formularz zgłoszeniowy                                              Formularz zgłoszeniowy - edytowalny 
Załącznik nr 2 - Protokół Szkolnej Komisji Konkursowej                      Protokół Szkolnej Komisji Konkursowej - edytowalny
Załącznik nr 3 - Protokół Miejskiej Komisji Konkursowej                      Protokół Miejskiej Komisji Konkursowej - edytowalny
Załącznik nr 4 - Oświadczenie o przeniesieniu praw autorskich          Oświadczenie o przeniesieniu praw autorskich - edytowalny
 
plakat
 

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich powołał Miejską Komisję Konkursową, która w dniu 10 października br. rozpatrywała nadesłane prace w II edycji Konkursu Plastycznego pod hasłem: „Czad i ogień. Obudź czujność!”

W skład Komisji weszli:         

 • kpt. Mariusz Rozenberg – przewodniczący (KMPSP),
 • st. kpt. Florentyna Emesaouden – sekretarz (KMPSP),
 • Michał Czaja – Wydział Zarządzania Kryzysowego (UM),
 • Monika Gawrońska – Wydział Edukacji (UM),
 • Dorota Macior – Gajewska – Pracownia Okienko (UM),

Komisja spośród wszystkich złożonych prac z poszczególnych Szkół Podstawowych wybrała po 3 najlepsze prace (I, II, III miejsca) w 2 kategoriach wiekowych (klasy I-III i IV-VII) oraz podjęła decyzję o  wyróżnieniu 2 prac konkursowych  w każdej kategorii.

wyniki.jpg

Dodatkowo wybrano jedną pracę, która będzie plakatem Kampanii profilaktycznej pn.: „Czad i ogień. Obudź czujność!” w 2018 r. w mieście Siemianowice Śląskie.

Uroczyste ogłoszenie wyników II edycji Konkursu Plastycznego oraz rozdanie nagród odbędzie się 25 października o godz. 12:00 – 15:00 podczas Konferencji: „Czad i ogień. Obudź czujność!” w Willi Fitznera przy ul. Fitznerów 3 w Siemianowicach Śląskich.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9

 

 

 

Komunikat Prezesa Krajowej Izby Kominiarzy do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego 2017/2018

 

 

 

Pomoc dzieciom poległych strażaków z Białegostoku

Koleżanki i Koledzy! 
Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci. Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin. Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacji lub bezpośrednio wpłacając na konto nr: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”. Dziękujemy za każdą wpłatę. 

Link do strony akcji:

https://dorastajznami.org/pomoz_dzieciom_strazakow_z_bialegostoku/ 

 

k243.jpg

 

Wypadek tramwaju z samochodem osobowym - ćwiczenia

http://katowice.tvp.pl/33024696/wypadek-kontrolowany-cwiczenia-w-siemianowicach-slaskich

https://silesion.pl/wykolejony-tramwaj-cwiczenia-sluzb-ratunkowych-w-siemianowicach-slaskich-29-06-2017

 

 Kręci mnie bezpieczeństwo w Siemianowicach Śląskich 2017

Kampania organizowana pod patronatem Pana Mariusza Błaszczaka - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

MSWiA_kreci-mnie-bezp_wybrane.png

 

 

Dzień Strażaka 2017 

 

dzień strażaka 2017.jpg

 

Wystąpienie ministra Mariusza Błaszczaka skierowanego do funkcjonariuszy PSP:

 

 http://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/16059,4-maja-Miedzynarodowy-Dzien-Strazaka.html

 

 

 

Życzenia Sekretarza Stanu w MSWiA Pana Jarosława Zielińskiego 

 

Zwiększenie środków finansowych dla OSP

– W 2017 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczy dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ponad 124 mln zł. Oznacza to wzrost kwoty dotacji z budżetu państwa o ponad 15 mln zł tylko w ciągu jednego roku - powiedział w piątek w Sejmie wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA, odpowiadał w Sejmie na pytania posłów w sprawie środków przekazywanych przez ministerstwo na jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wiceszef MSWiA zaznaczył, że zarzuty, jakoby OSP nie otrzymywały dotacji lub otrzymywały mniej środków są absurdalne i nieprawdziwe. – Jest wręcz przeciwnie. Z roku na rok jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymują coraz więcej pieniędzy z budżetu państwa. Nasz rząd dostrzega, że strażacy ochotnicy stanowią to „drugie płuco” systemu ratowniczo-gaśniczego w Polsce. Wszystkie te jednostki wspieramy  – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Więcej pieniędzy dla strażaków ochotników w 2017 r.

W 2015 r. państwowa dotacja dla jednostek OSP wynosiła 32,5 mln zł i taką kwotę odchodząca koalicja PO-PSL zaplanowała w projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. – Zwiększyliśmy ją do 36 mln, a więc o 3,5 mln zł. Z kolei kwota dotacji przeznaczona na 2017 r. wynosi 43 mln zł – to aż o 7 mln więcej niż w roku poprzednim – przypomniał wiceminister Jarosław Zieliński.

Dodatkowe środki otrzymały również te jednostki OSP, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2015 r. i 2016 r. MSWiA przekazało im po 73 mln zł dotacji. W 2017 r. kwota ta wzrosła o ponad 8 mln zł do poziomu 81,1 mln zł.

Podsumowując – w 2016 r. Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały, zwiększoną w stosunku do roku poprzedniego kwotę, 109 mln zł, natomiast w 2017 r. dotacja wzrosła o 15 mln zł – do ponad 124 mln zł. Możemy zatem powiedzieć o ponad 13-procentowym wzroście dotacji tylko w ciągu jednego roku.

Nowe samochody i sprzęt dla strażaków ochotników

Wiceszef MSWiA był w Sejmie pytany m.in. o zakup nowego sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Wiceminister poinformował posłów, że ze środków budżetowych kupowane są m.in. samochody pożarnicze dla OSP. W 2016 r. zakupiono 171 samochodów ratowniczo-gaśniczych. Ponad 2/3 z tych pojazdów stanowiły średnie i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze. - Zmniejszenie liczby zakupionych lekkich samochodów pożarniczych wynika z ich parametrów techniczno-taktycznych, które nie mają szerokiego zastosowania w działaniach ratowniczych. Dotowanie zakupu średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych jest dużo bardziej praktyczne z punktu widzenia prowadzenia działań ratowniczych – zaznaczył.

Wiceminister Jarosław Zieliński podkreślił, że w 2016 r. zakupiono nowy sprzęt dla strażaków-ochotników, w tym m.in. kilka tysięcy węży strażackich różnego typu, 157 agregatów prądotwórczych, 175 pomp do wody zanieczyszczonej, prawie 100 pił do betonu, ponad 370 drabin strażackich, 160 zestawów ratownictwa medycznego oraz 35 sztuk narzędzi hydraulicznych.

Dodatkowe środki dla OSP z Programu modernizacji

Jednocześnie wiceszef MSWiA poinformował, że zgodnie z zapowiedziami Prawa i Sprawiedliwości, realizowany jest „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Program przewiduje także dofinansowanie jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W latach 2017-2020 zaplanowano dofinansowanie dla tych jednostek w łącznej kwocie 501 mln 400 tys. zł. – Z tej kwoty 335 mln 800 tys. zł trafi do jednostek z KSRG, a 165 mln 600 tys. zł. do pozostałych jednostek. Zakupimy m.in. około 500 wozów ratowniczo-gaśniczych dla strażaków ochotników – zaznaczył wiceminister.

OSP nadal będą otrzymywały środki finansowe od firm ubezpieczeniowych

Podczas wystąpienia w Sejmie, wiceminister Jarosław Zieliński jednoznacznie zdementował zarzuty rzekomego odebrania strażakom ochotnikom pieniędzy pochodzących od ubezpieczycieli. – Zapewniam, że Ochotnicze Straże Pożarne nadal będą otrzymywały     środki pochodzące z firm ubezpieczeniowych z przeznaczeniem na ochronę przeciwpożarową.  W projekcie  nowelizacji  ustawy o ochronie przeciwpożarowej planowana jest jedynie zmiana sposobu dystrybucji tych środków, tak aby stworzyć spójny system i reagować na realne potrzeby strażaków ochotników – powiedział wiceszef MSWiA.

W ocenie MSWiA zmiana ta pozytywnie wpłynie na poziom ochrony przeciwpożarowej. Będzie sprzyjała podejmowaniu racjonalnych decyzji w sprawie zakupu wyposażenia służącego ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia.

Zmiany zakładają, że to Komendant Główny PSP, jako odpowiedzialny za organizację ochrony przeciwpożarowej w skali całego kraju, otrzymywałby środki z firm ubezpieczeniowych. Jednak miałby obowiązek ustawowy takiego ich podziału,  aby 50 proc. kwoty otrzymywała Państwa Straż Pożarna wraz z innymi jednostkami ochrony przeciwpożarowej, m. in. Zakładowymi Strażami Pożarnymi. Natomiast drugie 50 proc. kwoty otrzymywałyby Ochotnicze Straże Pożarne. – Tak więc uspokajam – pod względem finansowym nic się nie zmieni, nadal połowa środków od ubezpieczycieli będzie trafiała na potrzeby strażaków ochotników – podkreślił Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA.

Źródło: MSWiA

 

PLEBISCYT DZIENNIKA ZACHODNIEGO: STRAŻAK ROKU woj. śląskiego 2017

mł. ogn. Mariusz Chowański jest funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej, członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej, ratownikiem medycznym a prywatnie - pasjonatem wschodnich sztuk walk, sportów siłowych oraz spełnionym mężem i ojcem dwójki dzieci.

Urodził się i wychował w Siemianowicach Śląskich. Mieście, które zna jak własną kieszeń i jest z niego dumny. Od wczesnych lat fascynowało go niesienie pomocy potrzebującym. W związku z czym, po odbyciu zasadniczej służby wojskowej w wieku 22 lat rozpoczął przygodę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich. Niespełna dwa lata później potwierdził swoje powołanie do niesienia pomocy ludziom wstępując w szeregi Państwowej Straży Pożarnej. Rozpoczął studia zaoczne na kierunku Ratownictwo Medyczne. Nie zmniejszyła się również jego pasja do sportu:

 • I miejsce w Mistrzostwach 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w biegu techniczno-sprawnościowym oraz zdobycie Wojskowej Odznaki Sprawności Fizycznej,
 •  II i III miejsce w wyciskaniu sztangi leżąc w Mistrzostwach Śląska,
 • zdobycie stopnia 5 kyu w Aikido.

Obecnie zajmuje stanowisko starszego ratownika kierowcy w stopniu młodszego ogniomistrza w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich, gdzie dodatkowo wykonuje zadania instruktora z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

chawaj.jpg                     ss

            GŁOSUJ TERAZ !!!!!!            

 

 

            stop wypalanie traw

Kampania informacyjna „STOP pożarom traw!” ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych. W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa: stoppozaromtraw.pl – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały. 

 

 I Dzień Bezpieczeństwa Pożarowego i Ratownictwa w Siemianowicach Śląskich. 

 

28 marca 2017 r. w Siemianowickim Centrum Kultury „Park Tradycji” Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich bryg. Rafał Świerczek otworzył I edycję „Dnia Bezpieczeństwa Pożarowego i Ratownictwa w Siemianowicach Śląskich”. W tym roku akcja skierowana była przede wszystkim do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych w Siemianowicach Śląskich.

Akcja wpisała się w kampanie profilaktyczne organizowane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej: „Czad i ogień obudź czujność” oraz „STOP pożarom traw!” i miała na celu przybliżenie zagrożeń jakie niesie pożar, tlenek węgla, katastrofa budowlana, wypadek komunikacyjny oraz inne zdarzenia losowe, których możemy być uczestnikami lub świadkami. 
Podczas I Dnia Bezpieczeństwa mieliśmy okazję nauczyć się sposobów postępowania w różnych stanach zagrożenia i usystematyzować wiedzę w zakresie szeroko rozumianego ratownictwa. Uczniowie mieli możliwość telefonicznego zgłoszenia pożaru i wypadku drogowego na numer alarmowy 998 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Siemianowicach Śląskich. Zapoznali się również ze specyfiką pracy strażaka, podstawowym sprzętem pożarniczym i specjalistycznym, którego używają ratownicy. Pokazy i prezentacje strażackie przeplatane były konkursami i zadaniami dla uczniów.

Dużą atrakcją dla uczestników była pokazowa akcja ratowniczo-gaśnicza na terenie SCK „Park Tradycji” przeprowadzona przez strażaków z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej, gdzie między innymi ewakuowano osobę poszkodowaną z pomieszczenia objętego pożarem.
W dalszej części każdy z uczestników miał okazję pod nadzorem ratowników ćwiczyć kwalifikowaną pomoc przedmedyczną na fantomach.

Akcja objęta była patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie Pana Rafała Piecha, TVP Katowice oraz  Polskiego Radia Katowice. Współorganizatorem akcji była KW PSP w Katowicach, Wdział Edukacji Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich oraz SCK „Park Tradycji”. Na zakończenie I edycji Dnia Bezpieczeństwa Pożarowego i Ratownictwa zostały wręczone nagrody dla laureatów Konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych w Siemianowicach Śląskich pod hasłem: „STOP pożarom traw!”. W konkursie zwyciężyła praca ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 - Macieja Gut, która będzie plakatem kampanii profilaktycznej w 2018 r.

Swoją obecnością zaszczycili: Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie Pani Anna Zasada – Chorab, Komendant Miejski Policji mł. insp. Dariusz Kopeć, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej Janusz Kuklok, Członek Zarządu OSP w Siemianowicach Śląskich dh Mariusz Chowański,  Kierownik PRM w Siemianowicach Śląskich Pani Katarzyna Szopa, Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Anna Sobieraj, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Pan Michał Czaja, Przedstawiciel Wydziału Ochrony Środowiska Pani Izabela Komaniecka oraz Dyrektorzy Szkół Podstawowych.

Relacja radiowa z I Dnia Bezpieczeństwa Pożarowego i Ratownictwa w Siemianowicach Śląskich   

 

1 2 3 4 6 6 7 8 9 10 10 14 13 19 18 17 23 22 21 20 26 25 24 28 27 31 30 29 28 32 123 33

 

 

List Sekretarza Stanu w MSWiA Pana Jarosława Zielińskiego

Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi sugerujące, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odbiera pieniądze Ochotniczym Strażom Pożarnym, nie kupuje nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych czy też odmawia strażakom ochotnikom prawa do noszenia munduru. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Zarówno w 2016 roku, jak i w 2017 roku zwiększyliśmy kwoty dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku na dotacje dla OSP przeznaczymy 124 mln zł. Zapewniam wszystkich strażaków ochotników, że podobnie jak w ubiegłym roku środki te zostaną wydane na realne potrzeby OSP.
W załączeniu pozwalam sobie przesłać treść mojego wystąpienia w tej sprawie prosząc jednocześnie o lekturę i zainteresowanie nim innych osób.

Z wyrazami szacunku

Jarosław Zieliński
Poseł Rzeczypospolitej Polskiej
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji


Treść listu: dotacje dla OSP  

 

Konkurs plastyczny akcji „STOP pożarom traw!”

 

 

                                konkurs - Urząd Miasta

Zobacz film

 

Miejska Komisja Konkursowa I edycji Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych w Siemianowicach Śląskich pod hasłem: „STOP pożarom traw!” w składzie:

mł. kpt. Rozenberg Mariusz, st. kpt. Florentyna Emesaouden, Monika Gawrońska (Wydział Edukacji), Patrycja Zadrużna (Wydział Ochrony Środowiska) i Dorota Macior – Gajewska

1 2 3 4 5 6

w dniu 24 marca 2017 r. przeprowadziła weryfikację 40 prac konkursowych wyłonionych w eliminacjach szkolnych  i przyznała 10 nagród w 2 kategoriach wiekowych:

Wyróżnienie w kategorii – uczniowie klas 1 – 3 szkół podstawowych:

                              Hanna Hadasik              SP Nr 1

                              Zuzanna Wróblewska    SP Nr 6

Miejsce III w kategorii – uczniowie klas 1 – 3 szkół podstawowych:

                              Julia Kowańska             SP Nr 20

Miejsce II w kategorii – uczniowie klas 1 – 3 szkół podstawowych:

                              Aniela Ciapała               SP Nr 13

Miejsce I w kategorii – uczniowie klas 1 – 3 szkół podstawowych:

                              Maciej Gut                    SP Nr 1


Wyróżnienie w kategorii – uczniowie klas 4 – 6 szkół podstawowych:

                              Piotr Sikora                   SP Nr 8

                              Anastazja Kołodziej       SP Nr 13

Miejsce III w kategorii – uczniowie klas 4 – 6 szkół podstawowych:

                              Julia Bachowska            SP Nr 8

Miejsce II w kategorii – uczniowie klas 4 – 6 szkół podstawowych:

                              Natalia Wawrzosek        SP Nr 11

Miejsce I w kategorii – uczniowie klas 4 – 6 szkół podstawowych:

                              Maja Gut                       SP Nr 1

 

Główną nagrodę w konkursie plastycznym otrzymuje MACIEJ GUT  – SP Nr 1

Zwycięska praca będzie tłem plakatu Kampanii profilaktycznej „STOP pożarom traw!” w 2018 r. w Siemianowicach Śląskich

 

 

W dniu 15 lutego 2017r. na stanowisko Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Siemianowicach Śląskich został mianowany mł. kpt. mgr inż. Mariusz Rozenberg. Uroczyste przyjęcie obowiązków odbyło się w Komendzie Miejskiej PSP w Siemianowicach Śląskich podczas uroczystej zbiórki. Meldunek o przyjęciu obowiązków Dowódcy JRG przyjął Komendant Miejski PSP w Siemianowicach Śląskich bryg. mgr inż. Rafał Świerczek.
m1 m2 m3 m4 m5 m6

 

Wystąpienie ministra Mariusza Błaszczaka w sprawie wzrostu uposażeń funkcjonariuszy i wzrostu wynagrodzeń pracowników cywilnych służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji 
Zobacz wystąpienie
 

 

Wystąpienie Wiceministra Jarosława Zielińskiego, sekretarza stanu w MSWiA, skierowanego do strażaków i pracowników cywilnych PSP 
pobierz wystąpienie

 

Czad i Ogień. Obudź czujność 

czad              czad i ogień.jpg

 

 
Dzień Strażaka oraz 140 rocznica Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich 10.06.2016 r.
140 lat bohaterstwa 
140-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej  
140-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich

 

 

   W dniu 1 czerwca 2016 r. na stanowisko Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich został powołany bryg. mgr inż. Rafał Świerczek - dotychczasowy Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich.

 

 

   Uroczyste przejęcie obowiązków odbyło się w dniu 10 czerwca br. o godz. 13:00 na stadionie Park Pszczelnik podczas Obchodów Dnia Strażaka oraz 140 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich

 

 SPOKREWNIENI SŁUŻBĄ

Ogólnopolska zbiórka krwi z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych             

spoKREWnieni ze służbą 

Ulotka do pobrania

Harmonogram:

 • 21 marca 2017 roku, KM PSP Zabrze, ul. Stalmacha 22,
 • 23 marca 2017 roku, KM PSP Katowice, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1, ul. Krakowska 130, Katowice - Szopienice,
 • 24 marca 2017 roku, Częstochowa, Plac Biegańskiego,
 • 30 marca 2017 roku, KM PSP Rybnik, ul. Świętego Józefa 4,
 • 31 marca 2017 roku, KM PSP Bielsko – Biała, ul. Leszczyńska 43.

Akcja oddawania krwi skierowana jest zarówno dla funkcjonariuszy PSP, pracowników cywilnych jednostek organizacyjnych PSP, druhów OSP, jak również otwarta jest dla mieszkańców Siemianowic Śląskich, którzy mogą oddawać krew w dniu 23 marca 2017 r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przy ul. Krakowskiej 130 w Katowicach-Szopienicach.

Celem akcji jest oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym w dniu święta państwowego, przypadającego na dzień 1 marca, ustanowionego jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Aktywny Dzień Zdrowej Rodziny  zobacz

 

DZIEŃ STRAŻAKA 2015   1. zobacz    2. zobacz  
 

Uroczyste otwarcie Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich      zobacz

 

DZIEŃ STRAŻAKA 2014  zobacz    zobacz  

 

KONKURS: "Bądź rozważny, baw się grzecznie, a w Twoim domu będzie bezpiecznie!"  zobacz  

 

APEL KOMENDANTA MIEJSKIEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH W SPRAWIE WYPALANIA TRAW  
zobacz  

Informacja Komendy Głównej PSP w sprawie wypalania traw  zobacz  

 

NABÓR DO SŁUŻBY 2013 zobacz

 

Informacja dla Emerytów i Rencistów Komendy Miejskiej PSP w Siemianowicach Śląskich  zobacz

 

DZIEŃ STRAŻAKA 2013   zobacz 

 

ZGINĄŁ STRAŻAK Z SIEMIANOWIC ŚLĄSKICH zobacz

 

AKCJA "NIE DLA CZADU" - APEL KOMENDANTA MIEJSKIEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH na 2012r.  zobacz

 

Zarządzenie nr 9 ws wprowadzenia w użytkowania wymagań organizacyjno – technicznych dotyczących uzgadniania przez Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich sposobu połączenia urządzeń sygnalizacyjno – alarmowych systemu sygnalizacji pożarowej z obiektem Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej przy ul. Pułaskiego 2 zobacz

Dzień Strażaka 2012.zobacz

Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa Wojskowych Zakładów Mechanicznych. zobacz

Apel Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich. zobacz

Ruszył projekt Unijny  "W ogniu doświadczeń". Jest to program szkoleniowy skierowany do osób zatrudnionych w zawodzie strażaka, spełniających wszystkie wymienione kryteria:

 - zatrudniony na podstawie mianowania lub powolania,

- mieszkajacych i przacujących na terenie województwa śląskiego. zobacz

II bieg przełajowy o Puchar Komendanta Miejskiego KM PSP w Siemianowicach Ślaskich zobacz 

Klasyfikacja indywidualna zobacz

Dzień strażaka 2011zobacz

Uroczyste przekazanie pojazdów ratowniczych dla jednostek organizacyjnych PSP z terenu województwa śląskiego zobacz

Otwarcie Miejskiego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych zobacz 

Mecz piłkarski rozegrany pomiędzy reprezentacją Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śl. i Komendy Miejskiej PSP w Siemianowicach Śl. zobacz

VI BIEG KATORŻNIKA ZOBACZ

Porozumienie o współpracy KM PSP Siemianowice Śląskie - Aqua Sprint zobacz

"STOP POWODZIOM - Muzyka z pompą" zobacz

Dzień Strażaka 2010 zobacz

Pielgrzymka na Jasną Górę zobacz

W obliczu powodzi zobacz

Uroczyste przekazanie ciężkiego samochodu gaśniczego na rzecz Komendy Mijskiej Państwowej Strazy Pożarnej w Siemianowicach Śląskich zobacz

Pomoc dla ludności podczas nadchodzącej zimy 2009 zobacz 

Ćwiczenia na obiekcie HUHTAMAKI POLSKA spółka zo.o. "Pożar maszyn do spieniania polistyrenu" zobacz

Zasady bezpiecznego użytkowania instalacji i urządzeń grzewczych zobacz

Zmiana adresu Elektronicznego Urzędu Podawczego zobacz

Nabór kandydatów do służby w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich zobacz  

Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych zobacz 

Wykaz firm zajmujących się usuwaniem gniazd oraz rojów owadów błonkoskrzydłych na terenie miasta Siemianowice Śląskie zobacz

Bieg Przełajowy o Puchar Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich 04.06.2009r. zobacz  

Dzień Strażaka 21.05.2009r. zobacz

Telefon alarmowy 112 zobacz

Telefon alarmowy 112 - informacje w kraju zobacz

Komisja europejska - informacje na temat Europejskiego Numeru Alarmowego 112 zobacz

112 dla dzieci zobacz

APEL Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP zobacz

SGSP – studia z pewną przyszłością! zobacz

Wersja do druku Wersja do druku

Liczba odsłon:12262
Treść wprowadził(a): Marzec Łukasz, 2018-02-13 09:40:11
Treść wytworzył(a): [brak danych], 1970-01-01 01:00:00
Poprzednia wersja dokumentu z dnia: 2018-02-13 09:33:49